Gumar - mechanika, wulkanizacja, klimatyzacja
ul. Metalowa 6tel. 89 533 01 25
10-603 Olsztynkom. 605 338 869

Geometria kół Olsztyn

Zauważyłeś, że Twój pojazd sprawia pewne trudności w prowadzeniu? Ściąga Cię w prawo bądź w lewo jak tylko puścisz kierownicę. I w ogóle masz wrażenie, że auto jest niestabilne? Przyczyną takiego stanu rzeczy może być problem z geometrią kół. W tej sytuacji powinieneś zgłosić się do nas ponieważ jesteśmy specjalistami w badaniu i ustawianiu zbieżności oraz geometrii kół. Pamiętaj, że niewłaściwa geometria powoduje nieregularne zużycie ogumienia, co w konsekwencji może być bardzo niebezpieczne!

Dlaczego geometria kół w pojeździe jest ważna?

Geometria kół jest jednym podstawowych czynników mających wpływ na zużywanie się i uszkodzenie opon. Zatem zadaniem właściwej geometrii auta jest minimalizowanie owego zużycia i ograniczenie ilości uszkodzeń ogumienia. Ma także na celu podniesienie komfortu i zwiększenie przyjemności płynącej z jazdy autem, tak dla kierowcy, jak i jego pasażerów. Odpowiednio ustawiona geometria zmniejsza zużycie opon, przez co wzrasta ich trwałość oraz poprawia się precyzja kierowania samochodem i bezpieczeństwo jazdy w ogóle.

Wyważanie kół a geometria

Wyważanie kół i geometria, te dwa pojęcia bywają ze sobą często mylone, choć są to dwie odrębne sprawy. Otóż „tracking” jak się czasem określa geometrię kół, to regulacja kątów ich nachylenia względem podłoża i siebie. Natomiast wyważenie kół, to zabieg który odpowiednio przeprowadzony gwarantuje, że przy pewnej prędkości nie będą one bić i wibrować.

Przyczyny niewłaściwej geometrii kół

Rozregulowanie i zmiana geometrii kół w aucie występuje stosunkowo rzadko i zazwyczaj jest efektem uszkodzenia mechanicznego np. wjechania ze sporą prędkością w dziurę w drodze lub uderzenia kołem w wysoki krawężnik. Zdarzają się też sytuacje, gdy niewłaściwa geometria powstaje w wyniku poważniejszych zdarzeni, takich jak kolizje i wypadki drogowe.

Drobne rozregulowanie – duży problem

Pamiętajmy, że już niewielkie rozregulowania mogą być powodem sporych problemów. Nieodpowiednia geometria kół powoduje znacznie szybsze zużycie krawędzi opon, co w prostej linii wpływa na precyzję prowadzenia auta i oznacza konieczność częstszych wymian ogumienia.

Podstawowe powody dla których powinniśmy zadbać o geometrię kół w pojeździe

 • Bezpieczeństwo jazdy,
 • Zwiększenie żywotności opon,
 • Zmniejszenie zużycia paliwa,
 • Zmniejszenie oporu toczenia opon,
 • Zwiększenie płynności i komfortu jazdy,
 • Oszczędność pieniędzy.

Jak długo zajmuje regulacja geometrii kół

Regulacja geometrii to ustawienie kół równolegle i pod odpowiednim kątem tak aby było ono zgodne ze specyfikacją techniczną producenta pojazdu. Przeprowadza się ją stosunkowo szybko albowiem znaczna większość problemów z geometrią tylnej i przedniej osi da się rozwiązać w ok. 30 minut.

Kiedy należy sprawdzić geometrię kół w aucie?

Należy sprawdzić geometrię kół zawsze, gdy:

 • Uderzymy kołem w jakakolwiek przeszkodę,
 • Zauważyliśmy nie równomierne lub zwiększone zużycie ogumienia,
 • Mamy trudności z prowadzeniem pojazdu i wykonywaniem manewrów,
 • Ściąga pojazd w prawo lub lewo,
 • Pojazd jedzie prosto przy skręconej kierownicy,
 • Naprawialiśmy lub wymienialiśmy elementy zawieszenia bądź układu kierowniczego,
 • Planujemy zakup nowych opon i chcemy żeby służyły nam możliwie jak najdłużej,
 • Po wyjściu z zakrętu kierownica nie powraca do pozycji neutralnej.

Na czym pracujemy?

 • GEOTEST 60 to komputerowy przyrząd do kontroli geometrii ustawienia kół samochodów posiadających obręcze w zakresie średnic od 12" do 24". Dzięki m.in. zastosowaniu komputera i kamer CCD uzyskane wyniki są bardzo precyzyjne i powtarzalne. Przyrząd ten nadaje się do pomiaru geometrii kół samochodów osobowych oraz tzw. miniwanów, a także samochodów dostawczych.
 • Z każdego pomiaru otrzymuja Państwo wydruk pomarowy na którym umieszczone są wartości kątów zalecanych przez producenta pojazdu, wyniki pomiaru wstępnego oraz końcowego - po regulacji.

Ta strona używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Więcej informacji znajdziesz w polityce plików cookies.

Zamknij